fff

       
2. TARGI TANIEJ SZTUKI
- najlepsza sztuka współczesna w twoich rękach!

 

- ponad 50 artystów!
- ponad 100 prac!
- ceny od 2 do 200 złotych!
targi czynne
od 5 do 23 grudnia 2003

od wtorku do soboty
od 15.00 do 20.00

Świetlica Sztuki RASTER
ul. Hoża 42 m 8 / Warszawa
www.raster.art.pl
 
   
  Prywatny wymiar sztuki
Targi Taniej Sztuki w Rastrze to przedsięwzięcie zupełnie wyjątkowe. Najlepsi współcześni artyści prezentują prace do użytku domowego i osobistego - inteligentne w treści, kameralne w skali i radykalnie tanie. Prace, których celem jest dotarcie do rąk stosunkowo największej liczby osób. Artyści robią przyjemność sobie i swoim widzom udowadniając, że wartość sztuki tkwi w jej społecznej obecności, a nie w cenie.
  Dobra sztuka współczesna nie musi być droga
Już po raz drugi zapraszamy na Targi Taniej Sztuki, wystawę-kiermasz prezentującą dzieła sztuki jako ogólnie dostępne przedmioty codziennego użytku. Prace wykonane w limitowanych seriach, dzięki temu tańsze i dostępne dla większej ilości użytkowników. Dzieła, których sensem jest życie w prywatnych mieszkaniach, a nie hibernacja w muzealnych kolekcjach. Sztuka, która igra z naszą codziennością i proponuje odmienne, bardziej wnikliwe spojrzenie na zwyczajne przedmioty czy rutynowe czynności.
 
< Jadwiga Sawicka, Nic w środku, 2003
 
  Sztuka w prezencie
Sztuka z natury wygląda jak prezent. Targi Taniej Sztuki to wspaniała alternatywa dla wszystkich, którzy nie wiedzą jak poradzić sobie z zakupem gwiazdkowych prezentów. W Galerii Raster po zaskakująco niskich cenach (od 2 do 200 złotych) będzie można kupić oryginalne i sygnowane prace - obrazy, grafiki, książki autorskie, zaskakujące przedmioty, obiekty, plakaty itp. - najlepszych polskich (i nie tylko) artystów młodego (i nie tylko) pokolenia.
W 2. edycji Targów Taniej Sztuki udział biorą m.in.: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Agata Bogacka, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Roman Dziadkiewicz, Endo, Ela Jabłońska, Małgorzata Jabłońska, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bruce Nauman, Paulina Ołowska, Laura Pawela, Zbigniew Rogalski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Łukasz Skąpski, Twożywo, Julita Wójcik, Artur Żmijewski.
  Atrakcje specjalne
Na 2. edycję Targów Taniej Sztuki przygotowaliśmy szereg specjalnych atrakcji - akcje na żywo z udziałem artystów biorących udział w targach, promocje wybranych artykułów, a także, m.in., akcję "książka z autografem" - będzie można nabyć sygnowane egzemplarze książek i katalogów artystów (np. Anny Baumgart, Cezarego Bodzianowskiego, Doroty Masłowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Julity Wójcik). Na szczególne podkreślenie zasługuje również udział w Targach Taniej Sztuki jednego z najsławniejszych i najważniejszych żyjących artystów - Amerykanina Bruce'a Naumana. Za jedyne 20 złotych będzie można wejść w posiadanie jego oryginalnej pracy!
koszulki (edycja rastra) Bujnowski, Bogacka, Maciejowski, Sasnal

         
Kalendarz imprez towarzyszących
2. Targom Taniej Sztuki
 
5 grudnia (piątek)
godz. 18.00
w RASTRZE:

- otwarcie Targów Taniej Sztuki
- otwarcie wystawy Michała Budnego
- promocja t-shirtów RASTRA z pracami Agaty Bogackiej, Rafała Bujnowskiego, Mateusza Kwaterko, Marcina Maciejowskiego i Wilhelma Sasnala
godz. 21.30
w klubie DEEP
(ul. Racławicka 99, Warszawa):
zrastrowany.mik.musik.label.wieczorek.special.!. [[[raster stochastyczny]]]
czyli KONCERT mix-mik.s mik.musik.orgextra.!. z udzialem::: mołr drammaz, retro*sex*galaxy, 8rolek, urkuma, deuce, + dj huj i moze cos jeszcze.!. + goscinnie dj dorota maslowska
http://www.mik.terra.pl
       
11 grudnia (czwartek), godz. 18.00, w RASTRZE:
- Edward Dwurnik rozmienia swój jeden drogi obraz na kilkadziesiąt tanich
- premiera serii plakatów Wilhelma Sasnala (artysta będzie obecny)
13 grudnia (sobota), godz. 17.00-20.00, w RASTRZE:
- Zrób sobie zdjęcie z niedźwiedziem! Grupa Usługi Fotograficzne (UFOT) w składzie Igor Krenz i Wojciech Niedzielko zaprasza wszystkich do swojego przenośnego atelier fotograficznego. Fotografia z niedźwiedziem za jedyne 10 złotych!
       

20 grudnia (sobota), godz. 17.00-20.00, w RASTRZE:
- Zrób sobie zdjęcie z niedźwiedziem! Grupa Usługi Fotograficzne (UFOT) w składzie Igor Krenz i Wojciech Niedzielko zaprasza wszystkich do swojego przenośnego atelier fotograficznego. Fotografia z niedźwiedziem za jedyne 10 złotych!

 
 
cdn...
   

         
  POLECAMY WYBRANE ARTYKUŁY Z
2. TARGÓW TANIEJ SZTUKI:
       
Laura Pawela, REALLAURA
Od ponad roku Laura Pawela rozsyła internetem ikonki do telefonów komórkowych, które układają się w szczególny, grubo spikslowany, dziennik życia artystki. W krótkich sentencjach i utkanych z czarnych kropek obrazkach Laura komentuje swoje wzloty i upadki, niezmiennie jednak na optymistycznym, zielonym tle telefonicznego wyświetlacza. W ten sposób sama Laura stała się swoistą ikonką swojego czasu. Jak bohaterki popularnych blogów zaspakaja coraz bardziej masową tęsknotę za niedoskonałym, prawdziwym życiem w coraz bardziej nieprawdziwym świecie. Lightboxy z wybranymi ikonami Laury są jednym z materialnych wcieleń projektu "Reallaura". Zamontowane w mieszkaniu mogą spełniać różne funkcje: naświetlać pewne sprawy, oświecać, dawać zielone światło.
Edycja autorska, 2003, unikaty
       
Jadwiga Sawicka, KŁAMLIWE
Jadwiga Sawicka, wybitna artystka, na co dzien. ukrywająca się w zacisznym Przemysłu, nigdy nie rzuca słów na wiatr. Zawsze starannie je wybiera, czyści, układa na różowym tle i niczym niewinne, wyabstrahowane słówka umieszcza w nowym kontekście. I nagle, te "niewinne" słowa, choć pozbawione ogonków, rażą wieloznacznie i bezlitośnie. Zaczynają kojarzyć się z wieloma rzeczami na raz i paradoksalnie zaczynają dla nas znaczyć więcej niż ułożone w pełne zdania. Prowokują do czytania i rozumienia, dwóch czynności jakże dziś zagrożonych. Słodkie? Kłamliwe? Cukierki opakowane przez Jadwigę Sawicką są grą z językiem i smakiem. Artystka tropi konwenanse naszego zachowania, pustosłowie, słodkie obietnice i puste gesty. Zalecane do spożycia - kruche i smaczne!
Edycja Galerii Potocka, 2003
 
       
Paweł Althamer, OKULARY
Sławny i wybitny artysta, zwany świętym Franciszkiem z Bródna, który sztukę oddaje ludziom, a sam przyjmuje rolę niewidzialnego, lewitującego reżysera. Jego działania niosą dobro, jednoczą ludzi i uczą ich twórczego patrzenia na świat. To z jego namowy na wielkim bloku na warszawskim Bródnie zabłysł napis "2000" ułożony ze świateł zapalonych w oknach przez mieszkańców. O pomyśle całkowicie przezroczystych okularów sam Althamer mówi: "Kiedy ludzie zakładają okulary, widzą więcej i bardziej precyzyjnie! Okulary, dwa połączone kawałki zwykłego szkła stały się dla nas gadżetem, który umożliwia wzmożenie percepcji patrzącego. Generalnie, chodzi mi tu o wzmożenie uwagi - w poruszaniu się, w patrzeniu, we wszystkim."
Egzemplarze autorskie, poza edycją, 2002
     
Rafał Bujnowski, I'M NOT INTERESTED IN ART
Rafał Bujnowski to artysta, który pracę artystyczną traktuje jak zwyczajny zawód. Sztuka, która wychodzi spod jego rąk to raczej przedmioty niż dzieła sztuki: to, co maluje, to właściwie modele obrazów - przedmiotów przeznaczonych do wieszania na ścianie. Bujnowski jest zarazem realistą, wypowiada się i posługuje tematami, które zna z autopsji i ze swojego najbliższego otoczenia. Jest realistą również w tym sensie, że realnie ocenia możliwości społecznego oddziaływania sztuki. "Nie interesuje się sztuką" - hasło, które pojawiło się w 2000 roku na wyprodukowanych przez Rafała t-shirtach jest kwintesencją pragmatycznej postawy artysty, ale to również rodzaj artystycznego manifestu wymierzonego przeciw abstrakcji w sztuce: "Nie interesuje się sztuką, bo dookoła dzieje się mnóstwo spraw znacznie ważniejszych od sztuki". Trudno jednak nie zauważyć, że ukuta przez Bujnowskiego sentencja jest jednocześnie wyrazem głębokiego przejęcia sztuką i jej sensem. Koszulka w wersji anglojęzycznej to wymarzony prezent dla wszystkich kosmopolitycznych koneserów i uczestników artworldu.
Edycja Rastra, 2003, sitodruk, t-shirt 100% bawełny, kolor: czarny i granatowy, rozmiary: S, M, X, XL
 
       
Michał Budny, 3510
Z papieru można skleić wszystko: model nagrobka jak i kształt telefonu komórkowego, można też nawet wyrzeźbić upływ czasu, samotność, dziwny stan zawieszenia pomiędzy codziennym życiem, a egzystencjalnym poczuciem deja vu. Michał Budny, młody i nie skażony edukacją w Akademii Sztuk Pięknych artysta, robi jedno i drugie. Jego prace to wyrafinowane, introligatorskie rekonstrukcje przedmiotów i kształtów zaczerpniętych z najbliższego otoczenia współczesnego człowieka (pocztówek, ogłoszeń, telefonów komórkowych). Niewielkie, lekkie obiekty, wykonane z tektury i różnych rodzajów, pożółkłego często papieru, ujmują szlachetnością i powściągliwością formy. Bez wątpienia, Michał ma wielką wrażliwość abstrahowania rzeczy przyziemnych w wysmakowane abstrakcje, a zarazem przywraca rzadką dziś kulturę rzemiosła i materiału. "3510" to tekturowa "dusza" popularnego modelu telefonu komórkowego
Edycja artysty, 2003, 8 pojedynczych sztuk (pozostałe 20 dostępne w całości jako osobna praca)
 
       
       
 
   
Laura Pawela, 2003