PROGRAM PUBLIKACJE INFO ENGLISH

Kosmos, 2007
olej na płótnie, O 180 cm

Prace z serii "Kosmos" są rozwinięciem nurtującego artystę od dawna napięcia między mimetyzmem obrazu malarskiego, a mechanicznym sposobem jego wykonania. Wynikiem automatycznego niemal procesu pokrywania płótna jednakowej grubości kreskami jest rozległy widok rozgwieżdżonego nieba. Obraz przedstawia więc nie tylko to, co zostało namalowane (setki ciemnych kresek na białym płótnie) lecz także to, z czym ów abstrakcyjny widok się kojarzy. Przyjmując różne punkty widzenia, zbliżając się i oddalając od obrazu, szala jego ciężaru przechyla się od materialnego i procesualnego ku iluzjonistycznemu wymiarowi pracy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Rafal Bujnowski - Cosmos, 2007Firanka, 2007
olej na płótnie, 45 x 45 cm

Firanka, za którą skrywa się wyglądająca przez okno postać, to w istocie cienka warstwa farby nałożona laserunkowo kilkoma prostymi pociągnięciami pędzla. Przykład błyskotliwego malarskiego skrótu myślowego i zarazem wyrafinowane ćwiczenie warsztatowe malarza.

Rafal Bujnowski - Curtain, 2007
 

Sprasowane płótna, 2006-

Specyfiką warsztatu pracy Bujnowskiego jest duża ilość nieudanych lub odrzuconych przez artystę jako nieudane obrazów. Aby uciec od niemiłego poczucia marnotrastwa materiałów - płótna i farby - Rafał zamówił specjalną prasę, za pomocą której dokonuje swoistego artystycznego recyklingu. Setki ordrzuconych płócien zostają sprasowane razem tworząc nowy obiekt - ciężki płócienny klocek będący symbolicznym, ale i dosłownym zapisem niezliczonych twórczych porażek.

  Rafal Bujnowski - Wrong Works
 
Rafal Bujnowski - Wrong WorksMilena, 2005
olej na płótnie, 35 x 35 cm

Milena czyli córka artysty. Praca z serii "Negatywów" - obrazów namalowanych w odwróconych kolorach. Właściwy, pozytywowy, trzeba dopiero sobie wywyołać w wyobraźni, albo... wykonując jego zdjęcie i odwracając je następnie do postaci negatywu.

Rafal Bujnowski - Milena, 2005


Rafal Bujnowski - Milena - invertedBroniewski, 2005
rysunek kredą na dziecięcej tablicy, 120 x 65 cm

Praca powstała w ramach organizowanego przez Rastra projektu "Broniewski". Portret komunistycznego poety narysowany w negatywie na dziecięcej tablicy można traktować jako subtelną refleksję na temat czarnych i białych charakterów w historii oraz opartych na tak radykalnych kontrastach kanonach edukacji szkolnej.

Rafal Bujnowski - Broniewski, 2005Oprawiony obraz (Whistler),
2002-2003

olej na płótnie, 42 x 62,5 cm, seria 50 identycznych obrazów

Niewielki pejzaż w białym passe-partout i czarnej ramce to motyw znaleziony przez Bujnowskiego na słynnym "Portrecie matki malarza" Whistlera (1871). Zafascynowany stereotypowym widokiem obrazu wiszącego na ścianie, w tle codziennego życia, Rafał przywrócił ów anonimowy obraz rzeczywistości. Malując ten sam obraz 50 razy podkreślił zarazem jego zwyczajność, stworzył swoisty artystyczny rekwizyt, który może dziś spełniać analogiczną rolę jak w XIX stuleciu - co widać na zdjęciu z mieszkania artysty. Wyćwiczony do perfekcji sposób malowania obrazu został również zdokumentowany przez artystę na wideo. Film ten oraz dziesięć spośród 50 sztuk "Whistlera" znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty.

Rafal Bujnowski - Framed Painting (Whistler), 2002-2003

Rafal Bujnowski - Framed Painting (Whistler), 2002-2003

Rafal Bujnowski - Framed Painting (Whistler), 2002-2003Bez tytułu, z serii Ściany i obrazy, 2003
olej na płótnie, 70 x 100 cm

Obraz przedstawia namalowany wcześniej przez Bujnowskiego "Oprawiony obraz (Whistler)" wiszący na ścianie i widziany po pewnym kątem. Malarz z ukosa przygląda się konwencjonalnemu żywotowi obrazów na ścianach współczesnych galerii i mieszkań.

Rafal Bujnowski - Untitled (Walls and paintings), 2003Papież, 2001-2002
olej na płótnie, 50 x 40 cm,
seria 33 identycznych obrazów


Last saved, 2004
8 drewnianych etażerek
o wymiarach 120 x 65 x 40 cm każda


WIĘCEJ PRAC Z PAPIEŻEM>>

Rafal Bujnowski - Last saved, 2004

Rafal Bujnowski - How to paint a pope, 2001Schemat malowania papieża, 2000, olej na płótnie, 120 x 120 cm
Obrazy do mieszkania, 2002
olej na płótnie, 160 x 160 cm oraz 5 różnych obrazów namalowanych w seriach

Modernistyczne idee typowości, standaryzacji i seryjności głęboko przeniknęły do sztuki Bujnowskiego. Świadczy o tym i ten projekt: seria 5 obrazów przeznaczonych do poszczególnych wnętrz mieszkalnych: przedpokoju, pokoju dziennego, kuchni i sypialni. Każdy z 5 wzorów namalowany został przez artystę kilkadziesiąt razy, zaś w jednym ze sklepów sieci IKEA zaaranżowana została sesja zdjęciowa - obrazy Rafała "pozowały" w modelowych wnętrzach mieszkalnych na ekspozycji sklepowej. Meble z IKEA i seryjny obraz od Bujnowskiego - oto nowy standard, co nieco cyniczna propozycja artysty dla dorastającej klasy średniej.
Rafal Bujnowski - Paintings for an apartment, 2002Cegła, 1999-2002
olej na płótnie, 25 x 12 x 6 cm, seria 100 obrazów

Klasyczny, pierwszy obraz z serii "Obrazów-Przedmiotów" powtarzających wyglądem, kształtem i wymiarem zwyczajne przedmioty. Wyprodukowany przez artystę "masowo" w 100 egzemplarzach różniących się nieznacznie fakturą i odcieniami koloru. Wstęp do minimalistyczno-konceptualnej poetyki malarstwa Bujnowskiego. Prace z tej serii były m.in. Prezentowane przez artystę na pokazie "Cheap Art from Poland" zorganizowanym przez niego w ramach wymiany studenckiej w St. Martin School of Art w Londynie. Przystępność sztuki (20 funtów za obraz) była od początku istotnym wymiarem tego projektu.


WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Rafal Bujnowski - Brick, 1999-2002Bez tytułu (Ściana pracowni), 2005
olej na płótnie, 200 x 140 cm

Współczesne trompe-l'oeil przedstawiające ścianę pracowni artysty z przyklejonymi doń zdjęciami i śladami farby. Obrazy z tej serii były też przez Bujnowskiego malowane na płótnach używanych wcześniej jako osłona przed zabrudzeniem ściany i podłogi.

Rafal Bujnowski - Studio walls, 2005

Rafal Bujnowski - Studio walls - detailChmury, 2004
olej na płótnie, seria 5 obrazów, 40 x 30 cm każdy

Praca namalowana podczas półrocznego pobytu studyjnego artysty w Zug w Szwajcarii. Idea multiplikacji eksploatowana wcześniej przez Bujnowskiego znajduje tu rozwinięcie - na kolejnych, niemal identycznych obrazach obserwujemy zmieniające się układy pokrytego obłokami nieba.

Rafal Bujnowski - Clouds, 2004

Rafal Bujnowski - Clouds, 2004Ojciec, 2006
olej na płótnie, 125 x 91 cm

Jeden z licznych obrazów Bujnowskiego malowanych na podstawie fotografii - robionych samemu, lub zaczerpniętych z archiwum rodzinnego - i odnoszących się do codziennego, prywatnego życia.

Rafal Bujnowski - Father, 2006