PROGRAM PUBLIKACJE INFO ENGLISH

LES FIGURANTS, 2005

Członkowie Supergrupy Azorro wystąpili w roli statystów w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" (prod. Polska, Francja, Włochy, Kanada, Niemcy, 2005) - fabularyzowanej biografii Karola Wojtyły. Pojawiają się na ekranie tylko w filmowym tle, ale obserwujemy ich w czterech różnych wcieleniach: jako księży, profesorów UJ, hitlerowców i żydów.
Projekt - poza oryginalnym, 3 godzinnym filmem - składa się z projektu plakatu anonsującego film jako dzieło grupy Azorro oraz serii fotosów wykonanych na planie filmowym przedstawiających członków grupy ucharakteryzowanych zgodnie z odgrywanymi przezeń rolami.
Udział Azorro w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" to spełnienie powszechnego marzenia o wejściu do filmu, ale zarazem refleksja o sugestywnosci filmowego kostiumu i o rolach przypisywanych ludziom przez Historię. Tylko statysta może tak łatwo zmieniać role - raz być ofiarą, a chwilę później oprawcą. To proste spostrzeżenie sprawdza się nie tylko w filmie, a cały projekt jest refleksją o przenikaniu się różnych rzeczywistości: filmowej, artystycznej, historycznej i umowności tego co pierwszo- i drugoplanowe.

Azorro - Les Figurants, 2005
Les Figurants, 2005, projekt plakatu

 
Azorro - Les Figurants, 2005
Les Figurants, 2005, fotografie, 18 x 24 cm


Azorro - Les Figurants, 2005
Les Figurants, 2005, fotografie, 18 x 24 cmPYXIS SYSTEMATIS DOMESTICI QUOD DICITUR, 2003
DVD, 39'50"

Łacińskie kino drogi. Czwórka artystów podróżuje z Krakowa na wystawę do Wiednia. Skąpane w śniegu krajobrazy, zgubione w czasie i przestrzeni miejscowości. Mijając granice kolejnych państw artyści porozumiewają się między sobą i z napotkanymi po drodze osobami wciąż w tym samym języku, zdawałoby się, zupełnie już zapomnianym...

Film wyprodukowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej MUMOK w Wiedniu.

Azorro - PYXIS SYSTEMATIS DOMESTICI QUOD DICITUR, 2003


Azorro - PYXIS SYSTEMATIS DOMESTICI QUOD DICITUR, 2003WSZYSTKO JUŻ BYŁO I/II, 2003
DVD, 12'/26'

Członkowie Supergrupy Azorro spotykają się, aby wymyślić nowy projekt artystyczny. W toku rozmowy okazuje się jednak, że - jak to w sztuce - wszystkie najlepsze pomysły są już zajete. Film składa się z dwóch części nakręconych w różnych plenerach i jest przeznaczony do prezentacji jako dwukanałowa projekcja wideo.
Ten sam projekt jest realizowany przez grupę Azorro również "na żywo" - wynajęci aktorzy czytają scieżkę dialogową filmu. Performance został do tej pory zrealizowany w kilku krajach i różnych wersjach językowych (m.in. polski, czeski, węgierski, słowacki, pretigalski, japoński, portugalski). "Wszystko już było" zredagowane w formie "tragedii w 3 aktach bez epilogu" zostało również opublikowane w wersji książkowej (wyd. Bunkier Sztuki, 2003, wersja polsko-angielska).

Praca została zakupiona do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Łodzi.

Azorro - Everything has been done - 2003

Azorro - Everything has been done - 2003PORTRET Z KURATOREM W TLE, 2002
DVD, 8'

Czterech polskich artystów u progu wielkiej artystycznej kariery. Członkowie Supergrupy Azorro Wspólnie odwiedzają wernisaże i - nie pytając o zgodę - pozują do zdjęć z ważnymi osobistościami polskiej sceny artystycznej: dyrektorami, kuratorami, galerzystami, krytykami.
Azorro - Portrait with the curator

Azorro - Portrait with the curator